Roztocze – lessowa kraina Polski blisko natury

Jest taki region naszego kraju, który szczególnie przyciąga poszukujących spokoju i bliskości z naturą. To właśnie Roztocze, które swoimi urokami przyciąga turystów o każdej porze roku. Malownicze krajobrazy Roztocza położone są w południowo-wschodniej części naszego kraju, na terenie województwa lubelskiego, zlokalizowane pomiędzy Kraśnikiem a Hrebennem i terenami obejmującymi okolice Lwowa. W każdym tym zakątku możemy odnaleźć komfortowe dla siebie noclegi {zobacz meteor-turystyka.pl} tak, aby spędzić tu kilka dłuższych chwil.

Słoneczny biegun Polski, bo tak często nazywane jest Roztocze, to nie tylko korzystny klimat, czyste powietrze ze względu na duże kompleksy leśne, ale przede wszystkim przyroda i historia małych miasteczek, wiosek położonych pomiędzy wzgórzami i leśnymi ścieżkami Roztoczańskiego Parku Narodowego. Roztocze to wybór wielu miejsc sprzyjających odpoczynkowi począwszy od Roztocza Środkowego, przez Wschodnie. Roztocze Środkowe charakteryzuje się krajobrazami wapiennych wzgórz, wodospadami, lasami jodłowymi i bukowymi. W tej części Polski zlokalizowany jest Roztoczański Park Narodowy, który powstał w 1974 roku i rozciąga się na obszarze prawie 8,5 tysiąca hektarów. Roztocze Wschodnie i Roztocze Południowe położone jest na południe od miejscowości Bełżec. Najwyższym wzgórzem tego obszaru jest Krągły Goraj, a charakterystyczne elementy krajobrazu to przede wszystkim skamieniałe drzewa oraz tajemnicze bunkry z tzw. linii Mołotowa.

Wschodnia część Roztoczańskiego Parku Narodowego charakteryzuje się przede wszystkim występowaniem głębokich wąwozów lessowych i głębocznic, którymi nazywa się wąwozy powstałe wzdłuż polnych dróg. Roztocze znakomicie nadaje się na zwiedzanie krajoznawcze – wędrówki czy jazdę na rowerze lub jazdę konno. Tereny te, to skupiska hodowli konika polskiego, niedużych koników, które cechują się niezwykłą siłą i wytrzymałością, a charakterystyczna w ich wyglądzie jest maść koloru szarego i ciemna pręga na grzbiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>