Kalisz festiwalami stoi

Jeżeli planujesz wycieczkę do Kalisza, warto zapoznać się z kalendarzem odbywających się w tym mieście cyklicznie festiwali. A także, oprócz czasu, zarezerwować z wyprzedzeniem noclegi [kliknij➨ meteor]. Kalisz zapewni wiele wrażeń koneserom różnych sztuk, a także kulinariów.

Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Kaliszu jest Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych odbywający się w listopadzie. To prestiżowa impreza, którą co roku zaszczycają znane nazwiska z polskiej i światowej czołówki muzyków, ale także pojawia się wiele nieodkrytych jeszcze młodych talentów. Organizowany jest nieprzerwanie od roku 1974, a mimo to jego gwiazda nie gaśnie – ciągle żywa formuła, dająca okazję do prezentacji przeróżnych jazzowych brzmień, niecodziennych zespołów i artystycznych projektów, wciąż przyciąga miłośników gatunku. Co roku uczestniczy w nim ponad tysiąc słuchaczy.

Początek sezonu turystycznego to również czas, kiedy w mieście nad Prosną wiele się dzieje. W maju w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego [więcej na ➨Wikipedii] – zresztą jednej z prężniej działających placówek kultury w Wielkopolsce, z wspaniałymi tradycjami – odbywa się wydarzenie pod nazwą Kaliskie Spotkania Teatralne Festiwal Sztuki Aktorskiej. To jedyny konkurs nagradzający aktorów i najstarszy działający festiwal teatralny w Polsce. Zobaczyć można na nim najciekawsze spektakle, które miały premiery w danym sezonie, z różnych zakątków kraju. Oprócz nagród jury i dziennikarzy, przyznawana jest także nagroda publiczności.

W czerwcu odbywa się w Kaliszu Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA, któremu towarzyszą również koncerty, pokazy tańca oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, mające na celu szerzenie tej formy aktywności kulturalnej. Na początku czerwca warto odwiedzić również Kaliski Festiwal Smaków, czyli coś dla łasuchów. Zapraszani są lokalni producenci i wytwórcy, szczególnie regionalnych i staropolskich dań, a także miodów, win i nalewek, restauratorzy oraz stowarzyszenia zajmujące się pielęgnowaniem tradycji, także związanych z dawną kuchnią i sztuką ludową. Kulinarny festyn wypełniają pokazy, degustacje, liczne tradycyjne stoiska z jedzeniem, sztuką i rękodziełem, koncerty i zabawy.

Bogate tradycje kulturalne Kalisza sprawiają, że znajdą tu coś dla siebie i koneserzy, i całe rodziny, i po prostu ciekawscy, głodni nowych wrażeń. Baza noclegowa skupiona wokół Śródmieścia, gdzie odbywają się wszystkie wydarzenia sprzyja spacerom po mieście, a wśród różnorodnych restauracji, pubów i klubów każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>