Dni Rybaka w Kątach Rybackich – najważniejsza impreza na Mierzei Wiślanej

Symbolem małej nadmorskiej miejscowości Kąty Rybackie od pewnego czasu są kormorany. To właśnie w tej okolicy znajduje się największe stanowisko lęgowe tych ptaków, Rezerwat „Kąty Rybackie“. Wieś słynie również z długoletnich tradycji rybackich. Na ich cześć odbywa się rokrocznie cykliczna impreza o nazwie „Dni Rybaka“ w dniu imienin świętych apostołów Piotra i Pawła. Jest to jedna z najważniejszych imprez na Mierzei Wiślanej. Kąty Rybackie są bowiem najdalej na zachód wysuniętą miejscowością Zalewu Wiślanego. Swój urlop w Kątach warto zaplanować właśnie w dniu wypadających imienin. Odbywają się darmowe rejsy po zalewie Wiślanym. W trakcie dwudniowej imprezy można również zasmakować regionalnych przysmaków. Za ich przygotowanie odpowiedzialne są miejscowe gospodynie. Nie może więc zabraknąć przede wszystkim rybki przygotowywanej na wiele różnych sposobów. Zwykle też specjalne warsztaty dla turystów organizuje Muzeum Zalewu Wiślanego. Można nauczyć się szkutnictwa, zapoznać się z procesem powstawania łodzi rybackich czy lin. Impreza kończy się zwykle zabawą plenerową z udziałem największych gwiazd polskiej estrady. W 2016 roku Dni Rybaka w Kątach Rybackich były już organizowane po raz 30.

Pracy miejscowym rybakom na co dzień najlepiej przyglądać się rano. Wystarczy pokonać sosnowy lasek, dzielący miejscowość od morza. Zwykle o 6 nad ranem do plażowego portu docierają rybacy z nocnych połowów. Dla dzieci będzie to niebywała frajda, dla rodziców doskonała okazja do zakupu świeżej rybki prosto z morza. Nad brzegiem morza brakuje tradycyjnego portu. Kutry rybackie na brzeg wyciągane są przy pomocy specjalnego kołowrotka. Okazji do zakupu świeżej rybki nie zabraknie też w porcie rybackim usytuowanym nad Zalewem Wiślanym. Co więcej, można stąd wyruszyć na własnoręczny połów. Wystarczy wypożyczyć żaglówkę w miejscowej wypożyczalni i wypłynąć daleko w głąb zalewu. Dla turystów polecamy również rejsy statkiem wycieczkowym oraz jachtem.

Kąty Rybackie można odwiedzać właściwie przez cały rok. Najlepsza pogoda panuje tu rzecz jasna porą letnią, w okresie czerwca i lipca. Wolne noclegi znajdziemy w kilku ośrodkach wczasowych i wypoczynkowych. W dużej mierze baza noclegowa [informacje tutaj –  noclegi Kąty Rybackie] usytuowana jest wzdłuż jednej głównej ulicy biegnącej ze Sztutowa aż do Krynicy Morskiej. Jeśli dotychczas jedynie przejeżdżaliśmy przez Kąty Rybackie, kierując się do Krynicy Morskiej, pora to wreszcie zmienić. Możemy tu liczyć na niemal opustoszałą plażę ze strzeżonym kąpieliskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>