Bolesławiec na ciekawy weekend

Są w Polsce takie miasta, a czasem nawet całe regiony, do których zwyczajni turyści nie zaglądają, ponieważ o nich nie wiedzą, a jeśli nawet wiedzą, to wiedza ta jest na tyle skąpa, że nie pozwala dostrzec potencjału w nich ukrytego. Takim rejonem z pewnością jest Roztocze (www.e-kolorowanki.pl/roztocze-lessowa-kraina-polski-blisko-natury-927/), czy też Bolesławiec, o którym dzisiaj parę słów więcej.

Bolesławiec jest starym miastem. Początki osadnictwa, które znajduje potwierdzenie w źródłach pisanych sięgają wieku XIII, ale źródła archeologiczne potwierdzają, że już w prehistorii ludzie znajdowali tutaj dobre warunki do bytowania. W Bolesławcu jest wiele ciekawych zabytków i atrakcji, podobnie jak w jego okolicy. Jeśli się do niego wybieramy, warto zwrócić uwagę na to, że baza noclegowa zarówno w samym mieście jak i wokół niego jest urozmaicona, dzięki czemu znajdziemy noclegi na każdą kieszeń. Bolesławiec przygotował miejsca noclegowe () w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych.

Bolesławiec niemal wszystkim kojarzy się z ceramiką. Każdy ma lub miał wyposażenie kuchni z zakładu o nazwie Ceramika Bolesławiec. Nie tylko zresztą w Polsce, ale niemal na całą Europę Środkowowschodnią niegdyś były eksportowane jej wyroby. Obecnie, dzięki tej tradycji funkcjonuje na terenie Bolesławca Żywe Muzeum Ceramiki-Manufaktura (www.ceramiczna-przygoda.pl/). Muzeum to z jednej strony jest w dalszym ciągu funkcjonującą manufakturą ceramiki użytkowej, która jest wykonywana ręcznie (świadczy to przede wszystkim o jej wysokiej jakości) oraz muzeum połączonym z centrum edukacyjnym, nastawionym głównie na dzieci i młodzież. W muzeum tym można z jednej strony zwiedzać manufakturę, dzięki czemu mamy możliwość zobaczyć jak się wyrabia ceramikę metodami ręcznymi, a z drugiej strony, możemy nasze dzieci zapisać na warsztaty ceramiczne, na których – jest to gwarantowane – będą się wyśmienicie bawić.

Oprócz Muzeum Ceramiki w Manufakturze są oczywiście inne zabytki. Sama starówka z kamienicami oraz ratuszem robi ogromne wrażenie. Do zobaczenia jest również wiadukt kolejowy (nie byle jaki, bo wysoki na 26 metrów i długi na 500 m, w dalszym ciągu funkcjonujący, doskonały przykład architektury industrialnej) widoczny z niemal każdego punktu miasta i robiący naprawdę olbrzymie wrażenie.

2 thoughts on “Bolesławiec na ciekawy weekend

  1. Przepiękna jest ta porcelana, ale pewnie ceny zwalają z nóg. Wystarczy mi jak sobie pójdę pooglądać do muzeum podczas noclegu w Bolesławcu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>